ארגונים, מנהלים ועובדים

מנתונים שפורסמו ע”י המוסד האמריקאי לסטרס 80% מהעובדים מרגישים סטרס בעבודתם, 50% טוענים שזקוקים לעזרה בלימוד ניהול הלחץ ו42% טוענים שחבריהם לעבודה זקוקים לעזרה כזו. 25% טוענים שעבודתם היא גורם מספר אחד ללחץ בחייהם. עלות הלחץ בעבודה בארה”ב מוערכת בכ 300 מיליארד דולר בשנה בעקבות תאונות, היעדרויות, תחלופת עובדים, ירידה בפריון העבודה, הוצאות רפואיות, משפטיות וביטוחים.

לפי סקר שנערך ע”י ארגון הפסיכולוגים האמריקאי ב 2011, 49% ציינו את המשכורת כגורם העיקרי המשפיע על רמת הלחץ שהם חווים בעבודה. 43% ציינו את חוסר הזדמנויות לקידום ולצמיחה ,43% ציינו את עומס העבודה הגבוה ,  40% ציינו את הציפיות מתפקידם שאינן מציאותיות , ו- 39% ציינו את שעות העבודה החריגות כגורמים ללחץ בעבודה (לפי המוסד לבטיחות ולגהות 2012). אדם שנמצא בלחץ רב שורף יותר אנרגיה, עייף יותר, פחות מרוכז, מתאושש לאט יותר והמערכת החיסונית שלו עלולה להיפגע.

נמצא כי עקרונות מרכזיים מהפסיכולוגיה של הספורט כמו התמודדות עם לחץ, מסוגלות עצמית, מוטיבציה, דינמיקה קבוצתית, קבלת החלטות, יצירתיות והישגיות רלוונטיים עבור עולם ההייטק וניתן ליישם לקחים מתחום זה לשיפור התפקוד האישי והקבוצתי בעבודה (בר-אלי, 2018).

ארגוני ההייטק מתאפיינים בסביבה מלחיצה ותחרותית- שעות עבודה מרובות, עמידה בדד-ליין, ציפיות מרובות לתוצאות והימנעות מטעויות, פספוס הזדמנויות, הצגה בפני קהל, קושי בשילוב העבודה עם יתר תחומי החיים, ועוד.
כחלק מעבודתי עם חברות ההייטק אני מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי פסיכולוגיית הספורט, הביצוע והמצוינות, ששימשו אותי בקריירה הספורטיבית שלי ועזרו לי להגיע לפסגה. בהרצאות ובסדנאות העובדים מקבלים כלים פרקטיים לשימוש יומיומי בעבודתם.
בנוסף, אני מלווה ארגונים ועובדים בשגרת העבודה באמצעות אימוני ביופידבק להתמודדות יעילה עם לחץ בעבודה.
מטה-אנליזה עדכנית שסקרה 17 מאמרים מוכיחה שביופידבק הוא כלי התערבות אפקטיבי להפחתת לחץ נפשי וגופני, לשיפור יכולות קוגניטיביות וביצועים בעבודה בקרב אנשים הנדרשים לתפקד תחת לחץ רב (Kennedy & Parker, 2019).
במפגשים אנו בונים תוכניות פעולה שמטרתן להכין את העובדים לתפקוד ברמה גבוהה יותר, זאת על-ידי זיהוי גורמי הלחץ והמכשולים בדרך להצלחה, התאמת הכלים באופן אינדיבידואלי לכל עובד, כמו ויסות הלחץ, הצבת מטרות אפקטיבית, העלאת ביטחון עצמי ומוטיבציה, ניתוחי שגיאות ועוד. במקביל אני מלווה את העובדים כאשר הם מיישמים את הטכניקות בעבודתם השוטפת.

אני מאמין שכל עובד ומנהל יכול “להכין את הקרקע” ולשפר את יכולות ההתמודדות שלו עם לחץ, אשר משפיע במקרים רבים בצורה רעה על האנשים בעבודה ועל איכות עבודתם.
שיפור המסוגלות של העובדים להתמודד עם הלחץ תשפר את שביעות רצונם ותגביר את האפקטיביות שלהם בעבודה. בנוסף תשפר את המערכת החיסונית, תמנע שחיקה ותפחית היעדרות עקב ימי מחלה.

אשמח להציע את שירותי לארגונכם ולבנות יחד תוכנית המותאמת לחברתכם ומטרותיה. אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר, לשמוע, להתייעץ ולבחון שיתופי פעולה בדרך להצלחה.